ozonowanie

owoców, warzyw i żywności

Ozonowanie żywności

Ozonowanie żywności to procedura, która w ostatnim czasie zyskuje coraz większe grono zagorzałych zwolenników. Została ona rozpopularyzowana między w związku z pandemią koronawirusa, podczas której prowadzono szeroko zakrojoną akcję dezynfekcji obiektów i przedmiotów użyteczności publicznej. Ponadto, w tym czasie wiele osób zaczęło się zastanawiać nad możliwością sterylizacji wszystkich przedmiotów przynoszonych do mieszkań, a na których mogłyby się znajdować cząstki groźnego dla zdrowia wirusa.

Ozon to aktywna forma powszechnego w powietrzu tlenu z dodatkowym atomem. Taka budowa zapewnia wysoką reaktywność oraz funkcje swoistego sterylizatora. Za pomocą ozonu możliwe jest bowiem skuteczne unieszkodliwianie drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym: bakterii, wirusów, pleśni, grzybów czy alergenów, takich jak na przykład roztocza kurzu domowego. Ponadto, warto dodać, że ozon w wysokim stężeniu jest toksyczny dla insektów oraz drobnych gryzoni.

Ozonowanie produktów spożywczych

Ozonowanie owoców, warzyw oraz innych produktów spożywczych to technologia stosowana z powodzeniem już od kilkudziesięciu lat. Co ważne, ozonowanie nie wpływa na smak, wygląd oraz wartości odżywcze pokarmów. Pozwala ono jednak na skuteczne usuniecie niepożądanych zapachów, a nie jedynie ich zamaskowanie jak ma to miejsce w przypadku większości odświeżaczy powietrza.

Ozonatory

Ozonowanie przeprowadzane jest z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia. W przypadku sterylizacji pomieszczeń ozonator powinien cechować się bardzo wydajną pracą, natomiast w przypadku kontaktu z pożywieniem ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo pracy oraz jego funkcjonalność. W tym przypadku, niewielki ozonator składa się ze zbiornika na wodę oraz kosza, w którym umieszcza się produkty spożywcze. W zależności od typu oraz wybranego programu sterylizacji, proces ozonowania trwa od kilku do kilkudziesięciu minut i opiera się na działaniu wody ozonowanej.

Korzyści płynące z ozonowania żywności

Ozonowanie warzyw oraz innych produktów spożywczych jest bardzo skutecznym i szybkim sposobem, którego celem jest usunięcie potencjalnego zagrożenia związanego z obecnością patogenów chorobotwórczych. Ponadto, ozonowanie żywności pozwala na skuteczną degradację pozostałości pestycydów, azotanów, fosforanów, konserwantów czy zastosowanych podczas produkcji jedzenia antybiotyków. Z uwagi na ograniczenie ilości bakterii, pleśni i grzybów, ozonowanie pozwala na przedłużenie trwałości żywności. Proces jest stosunkowo krótki i o ile sam ozon może wykazywać działanie szkodliwe dla organizmu człowieka, to szybko ulega on przekształceniu w cząstki tlenu i nie wpływa na pogorszenie jakości jedzenia.

Ozonowanie różnorodnej żywności

Za pomocą niewielkiego urządzenia można z powodzeniem przeprowadzać ozonowanie owoców, warzyw, jaj, ryb, mięsa, owoców morza, a nawet kaszy, ryżu i suchych roślin strączkowych. Dzięki temu procesowi usuwane są wymienione powyżej drobnoustroje chorobotwórcze oraz szkodliwe związki, takie jak choćby hormony. W dodatku ozonowanie warzyw i innych pokarmów umożliwia usunięcie metalicznych zanieczyszczeń znajdujących się na ich powierzchni.