ozonowanie

samochodów i klimatyzacji

Ozonowanie samochodów

Ozonowanie samochodów to bardzo skuteczny oraz stosunkowo szybki proces, który ma na celu usunięcie patogenów chorobotwórczych oraz przykrego zapachu z wnętrza auta. W celu poprawy jakości powietrza w samochodzie należy je wykonywać regularnie i za pomocą profesjonalnych urządzeń.

Ozonowanie może być z powodzeniem przeprowadzane zarówno w miejscach prywatnych, jak na przykład w mieszkaniach oraz placówkach publicznych, w tym: w szkołach, szpitalach, przychodniach czy zakładach pracy. Ponadto, ozonowanie może dotyczyć wnętrza samochodu, w tym klimatyzacji. Ozonowanie ma na celu unieszkodliwienie groźnych dla zdrowia drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak bakterie, wirusy, alergeny, pleśnie, grzyby oraz ich przetrwalniki. Ponadto, ozonowanie niweluje nieprzyjemne zapachy. Można zatem przyjąć, że przeprowadzenie ozonowania skutkuje dekontaminacją pomieszczeń i przedmiotów, deakaryzacją alergenów oraz deodoryzacją, czyli usunięciem brzydkich zapachów. W wyniku tego procesu ogranicza się ilość patogenów, a tym samym zmniejsza ryzyko występowania chorób oddechowych, reakcji alergicznych oraz astmy.

Ozonowanie klimatyzacji

Z uwagi na niewielkie rozmiary wnętrza samochodu oraz złożony układ klimatyzacji, który cechuje się wysokim poziomem wilgoci oraz brakiem dostępu światła, ozonowanie klimatyzacji i wnętrza auta jest zabiegiem bardzo pożądanym. Wspominanie warunki są bowiem idealne dla szybkiego rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym bakterii i grzybów. Ponadto, wewnątrz samochodu unosi się nieprzyjemny zapach pochodzący z oparów płynów samochodowych, potu, perfum czy palonego tytoniu. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia, w tym: rozdrażnieniem, zmęczeniem czy łzawieniem oczu. W związku z powyższym, ozonowanie samochodów ma działanie prozdrowotne.

Przeprowadzenie ozonowania samochodu

Ozonowanie samochodów jest prostym i szybkim procesem, który polega na umieszczeniu w ich wnętrzach ozonatora. Wylot generatora ozonu należy skierować w kierunku schowka samochodu, ponieważ właśnie w tej okolicy powietrze zasysane jest przez klimatyzator samochodowy. Następnie za pomocą regulatorów konieczne jest ustawienie obiegu wewnętrznego klimatyzacji, minimalnej temperatury oraz maksymalnej mocy dmuchawy. Należy również pamiętać o tym, że wszystkie kratki wentylacyjne muszą pozostać otwarte. W następnej kolejności należy podłączyć ozonator do gniazda zapalniczki oraz uruchomić i zaprogramować urządzenie zgodnie z instrukcją producenta. W zależności od rodzaju urządzenia, gabarytów auta oraz sprawności systemu klimatyzacji, czas ozonowania wynosi przeciętnie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W tym czasie w samochodzie nie powinna przebywać żadna osoba, a drzwi i okna powinny być zamknięte. Po zakończonym ozonowaniu należy dokładnie przewietrzyć auto. 

Ozonowanie samochodów - zalety

Jak wspomniano powyżej, ozonowanie to proces mający na celu usuniecie alergenów wziewnych i kontaktowych oraz bakterii, wirusów i grzybów z wnętrza samochodu oraz systemu klimatyzacji. Ponadto, ozonowanie samochodów przyczynia się do trwałego usuwania nieprzyjemnych zapachów. Co ważne, w tym przypadku nie dochodzi jedynie do ich zamaskowania, jak ma to miejsce w przypadku typowych odświeżaczy powietrza, lecz do usunięcia przyczyn problemu. Warto zauważyć, ze podczas przeprowadzania tego typu zabiegów nie są stosowane żadne drażniące lub toksyczne substancje chemiczne. W związku z tym, ozonowanie samochodów jest działaniem bezpiecznym zarówno dla organizmu człowieka czy zwierząt. Ponadto jest ono proekologiczne, ponieważ nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska substancjami chemicznymi. Należy również podkreślić, ze ozonowanie klimatyzacji oraz wnętrza samochodu jest procedurą dość szybką oraz bardzo skuteczną.

Ozonowanie samochodów - środki ostrożności

Podczas wykonywania zabiegu ozonowania zawsze należy sprawdzać rodzaj stosowanego urządzenia. Cześć dostępnych na rynku ozonatorów pracuje w oparciu o technologię opartą na płytkach ceramicznych. Podczas ich pracy dochodzi do wydzielania znacznych ilości związków azotu, które mogą uszkadzać elektronikę oraz tapicerkę samochodu.