ozonowanie

trudno gojących sie ran

Szerokie zastosowanie ozonu, pomoże także w przypadku ran

Ozon to pogromca chorobotwórczych drobnoustrojów, niszczy bakterie, grzyby i pleśnie. Znalazł szerokie zastosowanie w medycynie, ozonoterapia pomaga w przypadku wielu schorzeń typu reumatyzm czy choroby układu krążenia. Coraz popularniejsze stało się również ozonowanie trudno gojących się ran. Jest wiele metod podawania tego gazu o niezwykłych właściwościach. Ozonu używa się nawet podczas produkowania wyrobów kosmetycznych i suplementów diety. Pierwotnie był on wytwarzany z tlenu medycznego, ale obecnie do dyspozycji są przeróżne modele ozonatorów. Można kupić generatory ozonu do użytku zarówno profesjonalnego, jak i domowego.

Niezwykłe właściwości ozonu

 

Ozon towarzyszy człowiekowi od wieków, ma on specyficzny zapach, który można wyczuć w powietrzu po burzy. Obecnie ten pierwiastek wykorzystuje się w okulistyce, neurologii, ginekologii, urologii i nawet onkologii. Jest to niezwykle silny gaz, który działa antybakteryjnie, grzybobójczo, przeciwwirusowo i pierwotniakobójczo. Odkryto nawet jego działanie przeciwbólowe dzięki dotlenieniu tkanek. Ozon znajdujący się w krwiobiegu zmienia jego parametry. Rozrzedza lepką i gęstą krew. Ponadto wspiera system immunologiczny, wzmacniając odporność organizmu. Ozon to niezwykle silny utleniacz, ale pomimo tego poprawia on natlenienie i odżywienie tkanek. Potwierdzają to liczne badania naukowe. Ozon stymuluje metabolizm komórkowy. Świetne rezultaty uzyskuje się w przypadku leczenia owrzodzeń żylnych, ran pourazowych i oparzeń. Ozon wykorzystuje się do dezynfekcji i leczenia ran już od ponad 150 lat i to ze świetnymi efektami.

Ozon na pomoc w leczeniu przewlekłych ran

Ozon znalazł zastosowanie w leczeniu przewlekłych, trudno gojących się ran i to niezależnie od ich patogenezy i etiologii. Wynika to w dużej mierze z pobudzenia ziarninowania i naskórkowania. Może być używany także w przypadku ran zakażonych. Płyny ozonowe stosuje się do leczenia pooperacyjnych ran i oparzeń. Dezynfekuje się nimi tkanki zainfekowane. Ozon służy jako antyseptyk, można nim myć i płukać kieszenie, przetoki. Ozonowana oliwa z oliwek działa zbawiennie na skórę, odżywia ją, poprawia jej kondycję, niweluje świąd, przyspiesza leczenie uszkodzeń. Stosuje się ją także w przypadku odleżyn, nawet jeśli doszło już do głębszych uszkodzeń tkanek. Coraz popularniejsze jest używanie buta/rękawa ozonowego, szczególnie przy owrzodzeniach goleni, stopie cukrzycowej. Polega to na włożeniu kończyny do specjalnego worka wykonanego z grubej folii, do którego wsadza się końcówkę ozonatora, po czym dokładnie uszczelnia but i przystępuje do ozonowania części ciała. Cały zabieg trwa od piętnastu do trzydziestu minut, przez cały ten czas oddziałuje on na zmienioną chorobowo kończynę.

W przypadku ozonu można liczyć na natychmiastowe działanie, w mgnieniu oka niszczy wszelkie drobnoustroje i nie trzeba martwić się żadnymi działaniami niepożądanymi. Ozonowanie jest niezwykle pomocne w przypadku ran, które nie mogą się zagoić ze względu na bytujące w nich patogeny odporne na działanie leków typu antybiotyki czy sulfonamidy. Stosuje się też metodę bezpośredniego ozonowania krwi żylnej. Bardzo pomocne jest wykonywanie opatrunków z ozonowaną oliwą lub maścią zawierającą ozon. Najlepsze efekty uzyskuje się poprzez połączenie ozonoterapii z terapią podciśnieniową. Jest to skuteczny sposób na zredukowanie stanu zapalnego i dolegliwości bólowych, przyspieszenie procesu gojenia. Wbrew pozorom ozonoterapia nie wiąże się z wysokimi kosztami, ma szerokie zastosowanie i jest bezinwazyjna. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie wdychać ozonu, bo ma on szkodliwy wpływ na układ oddechowy, może nawet doprowadzić do uszkodzenia tkanki płucnej.